Odjel za sustave, čovjeka i kibernetiku

Integracija teorija komunikacija, upravljanja, kibernetike, stohastike, optimizacije i strukture sustava u cilju stvaranja cjelovite teorije sustava; (2) razvoj sustava inženjerske tehnologije uključujući probleme metoda definiranja, modeliranja, simulacije, provjere sustava te tehnika oblikovanja sustava; (3) primjena gore navedenog na sklopovlje i programsku podršku pri analizi i osmišljavanju bioloških, ekoloških, sociološko-ekonomskih i operacijskih sustava čovjek-stroj.

Vodstvo odjela
Mandat do 31. 12. 2025.
 
Damir Blažević
predsjednik
 
Tomislav
Keser
dopredsjednik

O kulturi pisanja i objavljivanja

Odjel za sustave, čovjeka i kibernetiku i Odjel za pouzdanost IEEE Hrvatske sekcije u suradnji s Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek

pozivaju Vas na predavanje pod naslovom

O KULTURI PISANJA I OBJAVLJIVANJA

koje će održati 

prof. Franjo Jović

RTC-Experts d.o.o.

 

dana 12. prosinca 2022. s početkom u 13:00 sati u Vijećnici fakulteta FERIT (Kneza Trpimira 2b, Osijek)

Sažetak predavanja: 

Tematski ovir ovog predavanja obuhvatiti će razna pitanja i aspekte društva kroz propitivanje utjecaja pisane riječi i objave mišljenja u izgradnji kulture i normi civilizacijskog društva. Sagledati će se pitanje narodnog identiteta kao ustaljenog stanja društva. Jezik - osnova narodnog identiteta. Kultura objavljivanja. Stil pisanja. Smetnje komunikacije, jezika i stila: prostaštvo, primitivizam, agresivnost, destrukcija komunikacije, narcisoidnost, materijalizam. Automatsko prevođenje i duhovnost. Pisati ili propasti? O objavljivanju knjiga i zbornika. Sve ovo biti će oslikano uz živopisne primjere. 

 

Životopis:

Franjo Jović (*1940., Zagreb), profesor računalstva i telekomunikacija, diplomirani je inženjer elektrotehnike od 1963., magistrirao je i doktorirao na ETF-u (FER-u) u Zagrebu 1967. i 1972. godine. Radio je na Institutu Ruđer Bošković (1963. − 1973.), u Elektrotehničkom institutu Rade Končar (do 1984.), poduzeću Tehničar – TERA (do 1986.) i poduzeću ATM-Zagreb (do 1991.) kao razvojno-istraživački asistent, razvojni inženjer i razvojno-istraživački menadžer. Od akad. god. 1990./1991. djeluje na Elektrotehničkom fakultetu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku kao izvanredni profesor, redoviti profesor (trajno zvanje), dekan (1991. − 1995.) i prodekan (1995. − 1997.), te voditelj zavoda. Osnivač je Laboratorija za umjetnu inteligenciju.

Područja njegova razvoja i istraživanja su: teorija informacije, procesna automatika i umjetna inteligencija. Objavio je dvije knjige u nakladi Chapman i Hall 1992. godine s temama iz vođenja procesa i ekspertnih sustava u industriji pridobivanja ugljikovodika i termoenergetici. Knjigu o unikatnom kodiranju signala iz automatiziranih postrojenja Geometrijska linijska holografija objavio je 2015., u izdanju nakladnika Kiklos − Krug knjige, Zagreb. Kraće specijalizacije obavio je u Italiji (Udine), Njemačkoj (Kiel) i Velikoj Britaniji (Poole, Dorset).

Posjeduje tri patenta, a objavio je više od 100 publikacija o nuklearnoj instrumentaciji, procesnom vođenju, umjetnoj inteligenciji, obradi procesne informacije, modeliranju rizika i simulaciji procesa te projektirao pedesetak uređaja s pripadnim softverom. Izumio je Medusa algoritam na bazi kvalitativne procesne algebre zvane Quacol algebra, te jednodimenzijsku ekspandiranu entropiju za potrebe praćenja kontrole kvalitete i predikciju ponašanja industrijskih, prometnih i makroekonomskih procesa. Bavi se Carnapovom entropijskom analizom tehničkih i poslovnih procesa.

Profesor Jović je član osnivač CROSS-a i poticatelj osnivanja Akademije tehničkih znanosti Hrvatske te član više profesionalnih udruga. Član je senior life member pri IEEE-u. Surađivao je u IFAC-ovom komitetu 8.01 za automatizaciju poljoprivrede. Vlasnik je konzultantske tvrtke za modeliranje i brzu predikciju proizvodno-poslovnih procesa. Oženjen je i otac četvorice odraslih sinova. U mladosti je bio profesionalni košarkaš, voli tenis, skijanje i planinarenje, uzgoj i obradu voća i grožđa. Autor je knjige kratkih priča iz osječkog života Ljeto na krovu u izdanju osječke Grafike, 2004. godine.

 

Email: fjovic90@gmail.com

Autor: Tomislav Keser
Popis obavijesti

Predavanja u 2009. godini

Predavanje: "Vjetroelektrane i gospodarski razvoj"

 

U organizaciji Elektrotehničkog fakulteta Sveučilišta u Osijeku i Odjela SMC Hrvatske sekcije IEEE dana 10. veljače 2009. godine održano je predavanje

 

"Vjetroelektrane i gospodarski razvoj"

prof.dr.sc. Stjepan Car
KONČAR Institut za elektrotehniku d.d.

 

Predavanje je održano u u Vijećnici Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku, Kneza Trpimira 2b.

 

Sažetak predavanja:

U Hrvatskoj se očekuje znatno povećanje korištenja obnovljivih izvora električne energije, a posebno energije vjetra i vode. Dva glavna makroekonomska pokazatelja Hrvatske izražena velikim budžetskim deficitima i vrlo visokom stopom nezaposlenosti mogu se bitno ublažiti razvojem i domaćom proizvodnjom opreme za korištenje obnovljivim izvorima. Hrvatska elektroindustrija ima veliku tradiciju i bitne reference diljem svijeta u gradnji hidroelektrana, a na području vjetroelektrana stiče izgradnjom i
radom prvog vjetroagregata "KONČAR" na Pometenom brdu u zaleđu Splita. Hrvatsko tržište važno je ne samo za stjecanje referenca domaćih tvrtki nego i za uključivanje na domaće tržište s potencijalom od oko 1 milijardi EUR, kao i na globalno tržište s porastom u duljem vremenskom periodu od preko 20%.
U izlaganju će biti izneseni svjetski trendovi na području obnovljivih izvora s naglaskom na vjetroelektrane, kao i obrađena različita tehnička rješenja vjetroagregata. Također će biti prezentirani rezultati višegodišnjih primijenjenih istraživanja i razvoja domaćeg vjetroagregata za gradnju vjetroelektrana.

O predavaču:

Prof.dr.sc. Stjepan Car diplomirao je elektrotehniku na Sveučilištu u Zagrebu 1972. godine i stekao akademsko zvanje doktora tehničkih znanosti iz područja elektrotehnike 1979. godine. Završio je niz kraćih i dužih seminara iz poslovnog upravljanja i ekonomije u zemlji i inozemstvu. Nakon diplomiranja zaposlio se u Institutu KONČAR-a gdje je radio na istraživačkim i razvojnim zadacima te postao članom Uprave KONČAR Elektroindustrija d.d. za područje korporativnog razvoja i poslovno područje industrije. Od 1998. obnaša dužnost predsjednika Uprave društva KONČAR  Institut za elektrotehniku d.d. Niz godina predavao je na Veleučilištima u Zagrebu, Varaždinu i Rijeci, a od 2006. predaje na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Zvanje izvanrednog profesora stekao je 2004. godine. Autor je više od 70 objavljenih radova i dva patenta iz područja asinkronih strojeva. Član je Tehnologijskog vijeća HAZU-a i član Predsjedništva HATZ-a, član povjerenstva fonda Jedinstvo uz pomoć znanja, te predsjednik Ocjenjivačkog suda inovacija u Zagrebu i član međunarodnog žirija za ocjenu inovacija u Genevi.

Opširnije informacije mogu se pročitati u izvornoj obavijesti o predavanju.