Odjel za energetsku elektroniku

Odjel za energetsku elektroniku se bavi poluvodičkim energetskim pretvaračima, njihovim upravljanjem i regulacijom te poluvodičkim komponentama ovih pretvarača. Pri tome se koriste analitičke metode, eksperimentalne metode te simulacijski alati.

Vodstvo odjela
Mandat do 31. 12. 2025.

Marko Vukšić
predsjednik

Željko Jakopović
dopredsjednik


On-line predavanje: Automobilska...

Odjel za industrijsku elektroniku (IE13) i Odjel za energetsku elektroniku (PEL 35) Hrvatske sekcije IEEE pozivaju vas na ON-line predavanja : 

„Automobilska ožičenja: izazovi, trendovi, razvoj konektora za prijenos podataka“

„Automotive Communication Channels; Trends, Challenges, Signal integrity, EMC

 koje će održati voditelj timova: Josip Jelak i Toni Cota, te dizajn inženjer: Darko Marinac  iz Yazaki Europe Limited; Ured Zagreb

Predavanje će se održati u ponedjeljak, 24. siječnja 2022. godine u 11:30 h, ON-line putem platforme FERIT-a (BigButton) i linka:

https://bigblack.ferit.hr/b/den-w5r-2s5-9fh

Predvidivo trajanje predavanja je 90-ak minuta. Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane, a posebno pozivamo znanstvenike čija su područja istraživanja bliska tematici predavanja kao i studente ostalih studija. U nastavku slijedi kratak životopisi predavača i opis predavanja.

Kratak sadržaj predavanja:

Yazaki je započeo proizvodnju automobilskog ožičenja 1939. godine i trenutno drži značajan udio na globalnom tržištu. U prvom dijelu predavanja Josip Jelak će ukratko prezentirati Yazaki korporaciju te objasniti značajnu ulogu ožičenja kod međusobnog povezivanja elektroničkih i električnih uređaja, uključujući osiguravanje kvalitetnog napajanja i prijenosa signala. U drugom dijelu predavanja Toni Cota će prezentirani trenutne trendove i izazove u autoindustriji. Uz razvoj sustava za prijenos podataka bit će prezentirani i praktični primjeri te portfolio Yazakija. U zadnjem dijelu predavanja Darko Marinac će objasniti neke od parametara koji se uzimaju u obzir prilikom razvoja konektora za prijenos podataka uključujući preslušavanje, unesene gubitke, povratne gubitke, karakterističnu impedanciju te proces pretvorbe. U fokusu će biti dva glavna aspekta razvoja konektora za prijenos podataka, kvaliteta prijenosa signala i elektromagnetska kompatibilnost.

Životopisi

Josip Jelak

Završio je Fakultet Strojarstva i Brodogradnje u Zagrebu 1994. godine, smjer Strojarske konstrukcije. Iste se godine zapošljava u firmi Končar Alati na poziciji konstruktora alata za injekcijsko prešanje polimera gdje napreduje do zvanja voditelja tehničke pripreme. Paralelno stječe obrazovanje u sustavu osiguranja kvalitete ISO 9001 i VDI  6.1 te dobiva certifikat za internog auditora. Od 2000.godine radi u firmi Yazaki Europe Limited prvo kao Senior Engineer, a zatim i Team Leader (razvoj konektorskih sistema za automobilsku industriju). Tijekom razvoja sudjeluje u aplikaciji nekoliko patenata. Nastavlja obrazovanje u sustavu osiguranja kvalitete ( QS 9000, ISO 9001/ TS 16949, IATF 16949), te je odgovoran za implementaciju i održavanje sustava za osiguranje kvalitete unutar Yazaki Zagreba.  Također pohađao je edukacije iz generalnog upravljanja. Od 2016. radi na poziciji Zastupnika podružnice.

Toni Cota

Završio je Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu 2008. godine, smjer zrakoplovstva. Iste godine zapošljava se u firmi Yazaki Europe Limited na poziciji CAD designer, u području dizajna konektora. Od 2016.radi na poziciji Team leader u timu Data Connectivity and Advanced Engineering. Glavno područje rada je razvoj električnih proizvoda za autoindustriju s fokusom na R&D i proizvodnju konektora za prijenos podataka visokih frekvencija od injekcijskog prešanja, štancanja te do sklapanja ožičenja za prijenos podataka.

Darko Marinac

Završio je Fakultet Elektrotehnike i Računarstva u Zagrebu 2008. godine, smjer Radiokomunikacije i profesionalna elektronika. Iste godine zapošljava se u firmi Riz Odašiljači d.d. na poziciji Dizajn Inženjera, područje rada PCB dizajn i dizajn napajanja za odašiljače. Od 2015. radi u firmi Yazaki Europe Limited prvo kao Design Engineer, a trenutno na poziciji Product Engineer – High frequency u timu Data Connectivity and Advanced Engineering. Glavno područje rada EM simulacije i dizajn testnih PCB-a. Također aktivno sudjeluje u Open Alliance TC9 na razvoju specifikacija za Automotive Ethernet.

Autor: Dinko Vukadinović
Popis obavijesti

Repozitorij