Odjel za sustave, čovjeka i kibernetiku

Integracija teorija komunikacija, upravljanja, kibernetike, stohastike, optimizacije i strukture sustava u cilju stvaranja cjelovite teorije sustava; (2) razvoj sustava inženjerske tehnologije uključujući probleme metoda definiranja, modeliranja, simulacije, provjere sustava te tehnika oblikovanja sustava; (3) primjena gore navedenog na sklopovlje i programsku podršku pri analizi i osmišljavanju bioloških, ekoloških, sociološko-ekonomskih i operacijskih sustava čovjek-stroj.

Vodstvo odjela
Mandat do 31. 12. 2025.
 
Damir Blažević
predsjednik
 
Tomislav
Keser
dopredsjednik

RASPODIJELJENI SUSTAVI U STVARNOM ŽIVOTU

Odjel za sustave, čovjeka i kibernetiku i Odjel za pouzdanost Hrvatske sekcije IEEE

organiziraju predavanje pod naslovom

RASPODIJELJENI SUSTAVI U STVARNOM ŽIVOTU

 koje će za sve zainteresirane održati

Saša Stjepan Bakša

iz tvrtke Enea Software d.o.o., Osijek

 i

Blaž Vincetić

iz tvrtke Atos Convergence Creators d.o.o., Osijek

u petak 20.12.2019. u 13:00 sati

u dvorani K1-16 (Kampus) na FERIT-u Osijek

Sažetak:

U okviru predavanja, kolege Bakša i Vincetić predstavit će svoja iskustva o raspodijeljenim sustavima koja se tiču područja telekomunikacija, raspodijeljenih sustava u poslovnim sustavima i općenito domeni informacijskih tehnologija. Pokazat će se način izgradnje takvih sustava, involvirane topologije mreža, prokomentirati sustave u oblaku računala, te što točno znači imati veliki podatkovni centar i kako takvi sustavi rade kod velikih kupaca. Dotaknut će se i tzv. funkcionalni i nefunkcionalni zahtjevi na takvim sustavima i ukratko proći tehnološke stogove (technology stacks) koje se obično koriste za ostvarenje takvih sustava kako bi ispunjavali uobičajene standarde kvalitete.

 

Životopisi predavača:

Saša Stjepan Bakša je sistem-inženjer s 30 godina radnog iskustva u IT tvrtkama (više od 10 godina u Siemensu, sada u Enea Software d.o.o.) i u obrazovnim institucijama. Područja interesa su mu mrežne tehnologije, Unix, Windows, virtualizacija, te sustavska integracija.

Blaž Vincetić je Distinguished Software Expert i Senior Solution Architect s više od 15 godina iskustva u Siemensu, sada Atosu. Radi na inovativnim projektima razvoja telekomunikacijskih sustava, arhitekturama složenih sustava, te rješenjima za krajnje korisnike, a sudjeluje u mentoriranju studenata. 

 

prof.dr.sc. Goran Martinović, predsjednik Odjela za sustave, čovjeka i kibernetiku

prof.dr.sc. Željko Hocenski, predsjednik Odjela za pouzdanost

Autor: zhocenski
Popis obavijesti

Predavanja u 2009. godini

Predavanje: "Vjetroelektrane i gospodarski razvoj"

 

U organizaciji Elektrotehničkog fakulteta Sveučilišta u Osijeku i Odjela SMC Hrvatske sekcije IEEE dana 10. veljače 2009. godine održano je predavanje

 

"Vjetroelektrane i gospodarski razvoj"

prof.dr.sc. Stjepan Car
KONČAR Institut za elektrotehniku d.d.

 

Predavanje je održano u u Vijećnici Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku, Kneza Trpimira 2b.

 

Sažetak predavanja:

U Hrvatskoj se očekuje znatno povećanje korištenja obnovljivih izvora električne energije, a posebno energije vjetra i vode. Dva glavna makroekonomska pokazatelja Hrvatske izražena velikim budžetskim deficitima i vrlo visokom stopom nezaposlenosti mogu se bitno ublažiti razvojem i domaćom proizvodnjom opreme za korištenje obnovljivim izvorima. Hrvatska elektroindustrija ima veliku tradiciju i bitne reference diljem svijeta u gradnji hidroelektrana, a na području vjetroelektrana stiče izgradnjom i
radom prvog vjetroagregata "KONČAR" na Pometenom brdu u zaleđu Splita. Hrvatsko tržište važno je ne samo za stjecanje referenca domaćih tvrtki nego i za uključivanje na domaće tržište s potencijalom od oko 1 milijardi EUR, kao i na globalno tržište s porastom u duljem vremenskom periodu od preko 20%.
U izlaganju će biti izneseni svjetski trendovi na području obnovljivih izvora s naglaskom na vjetroelektrane, kao i obrađena različita tehnička rješenja vjetroagregata. Također će biti prezentirani rezultati višegodišnjih primijenjenih istraživanja i razvoja domaćeg vjetroagregata za gradnju vjetroelektrana.

O predavaču:

Prof.dr.sc. Stjepan Car diplomirao je elektrotehniku na Sveučilištu u Zagrebu 1972. godine i stekao akademsko zvanje doktora tehničkih znanosti iz područja elektrotehnike 1979. godine. Završio je niz kraćih i dužih seminara iz poslovnog upravljanja i ekonomije u zemlji i inozemstvu. Nakon diplomiranja zaposlio se u Institutu KONČAR-a gdje je radio na istraživačkim i razvojnim zadacima te postao članom Uprave KONČAR Elektroindustrija d.d. za područje korporativnog razvoja i poslovno područje industrije. Od 1998. obnaša dužnost predsjednika Uprave društva KONČAR  Institut za elektrotehniku d.d. Niz godina predavao je na Veleučilištima u Zagrebu, Varaždinu i Rijeci, a od 2006. predaje na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Zvanje izvanrednog profesora stekao je 2004. godine. Autor je više od 70 objavljenih radova i dva patenta iz područja asinkronih strojeva. Član je Tehnologijskog vijeća HAZU-a i član Predsjedništva HATZ-a, član povjerenstva fonda Jedinstvo uz pomoć znanja, te predsjednik Ocjenjivačkog suda inovacija u Zagrebu i član međunarodnog žirija za ocjenu inovacija u Genevi.

Opširnije informacije mogu se pročitati u izvornoj obavijesti o predavanju.