WIE (Women in Engineering) Affinity Group

Wie logo WIE (engl. Women in Engineering) predstavlja skupinu IEEE članica i članova koji su prepoznali i pridružili se nastojanju IEEE-a da inspirira, uključi, ohrabri i ojača stručni i društveni angažman žena - inženjerki i znanstvenica - širom svijeta. Ova interesna skupina raznovrsnim aktivnostima promovira žene u struci i podržava ih u razvoju stručne karijere.To je najveća međunarodna stručna udruga s takvim ciljevima. WIE sada ima više od 250 interesnih skupina širom svijeta s preko 11.000 članica i članova. 
 
Hrvatska WIE interesna skupina osnovana je 27. listopada 2009., ima 34 članice i člana, te 10 počasnih gošći, nositeljica "Zlatne diplome" FER-a.
Vodstvo skupine
Mandat do 31. 12. 2025.
Anamari Nakić
predsjednica
e-mail     
Martina Kutija
dopredsjednica

9. studeni - Međunarodni dan...

Malo je poznato da se Međunarodni dan izumitelja obilježava u Europi na dan rođenja austrijsko - američke filmske glumice i izumiteljice Hedy Lamarr 9. studenog.

Hedy Lamarr (Beč, 1913. - Orlando 2000.), rođena kao Hedwig Eva Maria Kiesler, potječe iz bečke židovske obitelji. Njen otac Emil Kiesler je bio direktor banke, a majka Gertrud, rođena Lichtwitz, bila je pijanistkinja. Već u svom trećem filmu Mi ne trebamo novac s Heinzom Ruehmannom i Hansom Moserom imala je glavnu ulogu. Postala je slavna ulogom u čehoslovačkom filmu Ekstaza snimljenom 1933. koji je zbog nekih slobodnih i erotskih scena izazvao skandal. Partner u tom filmu bio joj je veliki hrvatski glumac Zvonimir Rogoz (Zagreb, 1887. - Zagreb, 1988.). Nakon uloga u filmovima snimljenima u Beču, odlazi u Pariz i London, a zatim u SAD gdje glumi u nizu uspješnih filmova i biva hvaljena kao nasljednica Marlene Dietrich i Grete Garbo. Najveći komercijalni uspjeh postigla je ulogom u filmu Samson i Dalila.

Uz glumačku karijeru bila je i uspješna izumiteljica. Bila je protivnica fašizma i u Drugom svjetskom ratu je aktivno pomagala Sjedinjene Države. 1942. prijavila je zajedno s glazbenikom Georgeom Antheilom patent u području daljinskog upravljanja torpeda (US-Patent Nr. 2,292,387). Ta tehnika se i danas koristi u području bežičnih komunikacija. Njen inovatorski doprinos prepoznat je tek zadnjih godina.
 

Autor: Srebrenka Ursić
Popis obavijesti