Odjel za računarstvo

Područje rada odjela za računarstvo obuhvaća sve vidove teorije, oblikovanja, prakse i primjene metoda i sustava vezanih uz računarstvo i obradu informacija. Djelovanje odjela usmjereno je na znanstvenu, stručnu, obrazovnu i društvenu komponentu. Kroz razmjenu tehničkih informacija i znanstvenih spoznaja, odjel teži unaprjeđenju struke i održavanju visoko profesionalnog položaja među članovima. S druge strane, kroz organizaciju znanstvenih i stručnih predavanja i rasprava te izdavanje tehničkih časopisa, promiče se višedisciplinarna suradnja s drugim strukama i otvorenom društvenom zajednicom.
Vodstvo odjela
Mandat do 31. 12. 2024.

Lucija Petricioli
predsjednica

Hana Ivandić
dopredsjednica

 

IEEE Odjel za računarstvo i Zavod za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i inteligentne sustave pozivaju Vas na predavanje

 

"Analiza signala multi-eksponencijalnog raspada"

 

koje će održati dr. sc. Željko Jeričević (Medicinski fakultet, Rijeka, Tehnički fakultet, Rijeka). Predavanje će se održati u srijedu, 11. veljače u 10 sati u knjižnici Zavoda (D306).

Više o predavanju i predavaču pročitajte u nastavku vijesti.

 

 

 

Analiza signala multi-eksponencijalnog raspada

 

Sažetak:

 

Multi-exponencijalni raspad javlja se kao signal kod mnoštva mjerenja, naprimjer smijese radionuklida s različitim vremenima poluraspada, u kemijskoj kinetici neovisnih paralelnih reakcija, te u relaksacijskim procesima u spektroskopiji i slikovnim metodama.

Inverzni problem nalaženja komponenti u sumarnom signalu multieksponencijalnog raspada je za bliska vremena poluraspada loše postavljen (ill-posed) nelinearni optimizacijski problem. Rezultat može uvelike ovisiti o izboru metode dekompozicije signala zbog osjetljivosti na šum.

Razvijeno je opće rjesenje upotrebom linearne aproksimacije bazirane na uzastopnoj numeričkoj integraciji i konstruiran algoritam koji bez intervencije korisnika nalazi rješenje. Prednosti algoritma posebno dolaze do izražaja kod analize masivnih podataka tipičnih za slikovne metode kao MRI i FLIM.

 

Glavni koraci u metodi:

• Linearizacija upotrebom numeričke integracije

• Rješenje sustava linearnih jednadžbi s ili bez ne-negativnih uvjeta

• Određivanje koeficjenata i korjena polinomnog sustava jednadžbi daje nelinearne parametre (konstante raspada)

• Reformulacija originalnog problema upotrebom sada poznatih nelinearnih parametara u svrhu računanja linearnih parametara.

• Testiranje i analiza rezultata i pogrešaka

 

O predavaču:

Željko Jeričević rođen je i školovan u Zagrebu. Diplomirao je na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Nakon studija počinje raditi na Institutu Ruđer Bošković, gdje je magistrirao molekularnu biologiju i doktorirao teorijsku kemiju. Nakon doktorata odlazi u SAD gdje je preko 20 godina radio u elitnim obrazovnim (Baylor College of Medicine) i industrijskim (Western Atlas) organizacijama. Glavni istraživački interes mu je upotreba računala u znastvenvenim problemima obrade informacija.

Publicirao je u vodećim časopisima: Biochemistry, Analytical Chemistry, J. Chemical Information and Computer Science, J. American Chemical Society, J. Microscopy, Geophysics. Autor/koautor je 11 US patenata.

 

Autor: Domagoj Jakobović
Popis obavijesti

Forum

>> / Sve diskusijske grupe / Kurikulum za srednje tehničke škole

Br. poruka:    Prikaz: (1 - 200)  Ukupno: 200

Sortiraj prema: naslovu | vremenu zadnjeg odgovora | autoru

Napomena:
* - oznaka za nove poruke