Studentski ogranak Sveučilišta u Rijeci

 

 

 

IEEE studentski ogranak Sveučilišta u Rijeci nastao je 2006. godine kao jedan od studentskih
ogranaka unutar Hrvatske sekcije IEEE. Cilj mu je okupljanje studenata iz različitih područja
tehničkih znanosti te organizacija raznovrsnih događanja. Zbog toga se pod okriljem Ogranka
održavaju predavanja iz područja tehničkih znanosti, natjecanja, radionice i razna druženja. Time se
studentima omogućuje razmjena ideja i iskustava te sklapanje niza korisnih poznanstava, ali i
nerazdvojnih prijateljstava. Sve to vodi boljoj umreženosti i napretku na privatnom i poslovnom planu
svake osobe, ali i u znanosti.

 e-mail

LinkedIn

 Facebook

                                                                                                                                                           


U organizaciji IEEE SB Rijeka 16. veljače na Tehničkom fakultetu u Rijeci uspješno je organizirano predavanje na navedenu temu. Predavači su bili cijenjeni gosti sa Fakulteta elektrotehnike i računarstva iz Zagreba: Bojana Dalbelo Bašić, Jure Mijić te Jan Šnajder.


Inovativnost u strojnoj obradi teksta – iskustva s CADIAL projekta
U prvom dijelu predavanja ukratko su predstavljene aktivnosti i projekti Laboratorija za tehnologije znanja Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Područje interesa grupe jest dubinska analiza teksta i podataka (data and text mining), inteligentno pretraživanje informacija i automatsko crpljenje informacija iz teksta (information extraction) te obrada prirodnog jezika (natural language processing). U drugom dijelu predavanja predstavit će se način rješavanja problema predobrade morfološki složenog hrvatskog jezika (morfološka normalizacija) koja je pogodna za postupke dubinske analize teksta i pretraživanja informacija. U trećem dijelu opisat će se i demonstrirati način rada tražilice CADIAL, tražilice pravnih propisa Republike Hrvatske na kojoj su implementirani postupci morfološke normalizacije hrvatskog jezika, pretraživanje automatski indeksiranih dokumenata na temelju pojmovnika EUROVOC i višejezično pretraživanje. Projekt CADIAL (www.cadial.org) nagrađen je u prosincu 2009. godine Premijerkinom web-nagradom i dva puta nagradama VIDI e-novation (2007. i 2009.).

Kratke biografije predavača
Bojana Dalbelo Bašić redoviti je profesor na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Diplomirala je 1982. godine na Matematičkom odjelu PMF-a Sveučilišta u Zagrebu. Do 1986. godine radila je u Institutu građevinarstva Hrvatske, a od 1986. do 1990. godine radila je u tvrtki Iskra-Delta. Od 1990. do 1999. godine radila je na Šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Magistrirala je 1993. i doktorirala 1997. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Od 2000. radi na Fakultetu elektrotehnike i računarstva. Nositelj je kolegija “Umjetna inteligencija“, “Neizrazito, evolucijsko i neuroračunarstvo” i “Strojno učenje“, a na doktorskom studiju sunositelj je kolegija „Otkrivanje znanja u skupovima podataka“ i „Statistički modeli za dubinsku analizu podataka“.
Voditelj je više međunarodnih i domaćih, znanstveno-istraživačkih i stručnih projekata iz dubinske analize podataka i teksta. Autorica je više od 70 znanstvenih i stručnih radova. Dobitnik je DAAD stipendije 2000. Godine. Bila je gost predavač na Sveučilištu u Rennesu, Francuska i Katoličkom Sveučilistu u Leuvenu, Belgija.
Područja znanstvenog i stručnog interesa Bojane Dalbelo Bašić su umjetna inteligencija, strojno učenje, dubinska analiza podataka i teksta, pretraživanje informacija i obrada prirodnog jezika.

 

Jure Mijić diplomirao je 2006. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva s radom iz područja pretraživanja informacija u tekstnim podacima. Nakon diplomskog studija upisao je poslijediplomski studij na istom fakultetu, smjer računarstvo, područje umjetne inteligencije, točnije obrada prirodnog jezika i ekstrakcija informacija iz teksta. Od 2007. godine radi na FER-u kao suradnik na međunarodnom projektu CADIAL, u sklopu kojeg je razvio tražilicu CADIAL kao jedan od rezultata tog projekta. Bio je na znanstvenom usavršavanju od 3 mjeseca na Katoličkom Sveučilištu u Leuvenu, također u sklopu projekta CADIAL. Do sad je objavio 3 rada, od kojih je jedan u časopisu skupine B, a dva u zborniku radova s međunarodnog znanstvenog skupa.

 

Jan Šnajder diplomirao je 2002. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, te magistrirao je 2006. godine na istom fakultetu. Od 2006. godine zaposlen je na Zavodu za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i inteligentne sustave Fakulteta elektrotehnike i računarstva kao znanstveni novak. Njegovi znanstveni interesi obuhvaćaju obradu prirodnog jezika, pretraživanje informacija, dubinsku analizu teksta te funkcijsko programiranje. Sudjelovao je u četiri domaća te dva međunarodna znanstvenoistraživačka projekta.
Objavio je šest znanstvenih radova u međunarodnim časopisima te deset radova na međunarodnim skupovima.

Autor: Davor Karlovic
Popis obavijesti