Ovaj odjel zanima se za teme iz područja teorije i primjene robotike i automatizacije. Pod robotikom se ovdje prvenstveno podrazumijeva zanimanje za inteligentne strojeve i sustave korištene, na primjer, u istraživanju okoliša (podmorja, svemira), pružanju usluga ljudima, ili u naprednoj proizvodnji. Pod automatizacijom se prvenstveno podrazumijeva zanimanje za primjenu automatizacijskih metoda i postupaka u tvornicama, uredima, kućanstvima ili, na primjer, u transportnim sustavima s ciljem povećanja njihove djelotvornosti i produktivnosti.
Odjel za robotiku i automatizaciju

IEEE Hrvatska sekcija, Odjel za robotiku i automatizaciju poziva vas na predavanje u organizaciji Znanstvenog vijeća za pomorstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti:
"CoE MARBLE – Centar izvrsnosti u pomorskoj robotici i tehnologijama za održivo plavo gospodarstvo"
koje će održati
prof. dr. sc. Nikola Mišković sa Sveučilišta u Zagrebu Fakulteta elektrotehnike i računarstva.
Predavanje će se održati u petak 10. travnja 2025. u 11 sati u Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Strossmayerov trg 14, Zagreb. Predavanje se održava na hrvatskom jeziku i otvoreno je za sve zainteresirane. Predviđeno trajanje predavanja je 60 minuta. Životopis predavača i sažetak predavanja nalaze se u nastavku obavijesti.
Sažetak predavanja:
Centar izvrsnosti u pomorskoj robotici i tehnologijama za održivo plavo gospodarstvo, CoE MARBLE, je prvi europski centar izvrsnosti u Hrvatskoj osnovan u okviru poziva Teaming programa Obzor Europa. Cilj MARBLE-a je pozicionirati Hrvatsku kao europskog lidera u inovacijama plavog sektora. Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu predvodi konzorcij koji se sastoji od relevantnih aktera hrvatskog ekosustava plave ekonomije: Instituta Ruđer Bošković, Maritime Innovation Clustera, DIH Agrifood Hrvatska, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih RH, te vodećih partnera, Norveškog sveučilišta za znanost i tehnologiju (NTNU) i Talijanskog nacionalnog vijeća za istraživanje (CNR). Fokus centra je na četiri ključna istraživačka područja: pomorska robotika i autonomni sustavi, zelena izdržljivost u pomorstvu, pomorski Internet stvari te pomorski digitalni blizanci. Infrastrukturna ulaganja CoE MARBLE bit će raspoređena diljem Hrvatske kako bi podržali industrijsku transformaciju i smanjili razvojni nesrazmjer između Zagreba i jadranskih regija. Sjedište centra bit će u Zagrebu, dok će pilot lokacije u Šibeniku i Rijeci obuhvaćati pametno uzgajalište dagnji, pametnu marinu i poligon za autonomna plovila ispred pomorske postaje Martinska, čime se jača regionalna ravnoteža i inovacijski potencijal.
Kratki životopis predavača:
Nikola Mišković redoviti je profesor u trajnom izboru na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva gdje predaje kolegije vezane uz teoriju automatskog upravljanja i pomorsku robotiku. Diplomirao je i doktorirao u polju elektrotehnike na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) 2005. odnosno 2010. godine. Od srpnja 2005. godine radi na Zavodu za automatiku i računalno inženjerstvo FER-a. Bio je gostujući istraživač na Consiglio Nazionale delle Ricerche u Genovi, Italija (u 2008. godini). 2016. godine izabran je u izvanrednog profesora, u 2019. u redovitog profesora i u 2024. godini u redovitog profesora u trajnom izboru. Voditelj je Laboratorija za podvodne sustave i tehnologije (LAPOST). Direktor je europskog „Centra izvrsnosti u pomorskoj robotici i tehnologijama za održivo plavo gospodarstvo – CoE MARBLE“ koji je financiran u okviru poziva Teaming programa Obzor Europa. Sudjelovao je u 20 europskih projekata (Horizon Europe, H2020, FP7, DG-ECHO, INTERREG) od kojih je koordinirao 6. Također je sudjelovao u 6 projekata Office of Naval Research Global (ONR-G) (od kojih 3 kao koordinator), 2 NATO projekta, jednom Schmidt Ocean Institute projektu i 18 nacionalnih projekata (od kojih 10 kao koordinator). Objavio je više od 130 radova u časopisima i zbornicima konferencija u području navigacije, vođenja i upravljanja, te kooperativnog upravljanja u pomorskoj robotici. Prof. Mišković član je stručnih udruga IEEE (predsjednik Odjela za robotiku i automatizaciju Hrvatske sekcije od 2016. do 2017., član IEEE Oceanic Engineering Society Administrative Committee od 2023. do 2025.), IFAC (član Technical Committee on Marine Systems) i Centra za podvodne sustave i tehnologije (dopredsjednik društva od 2010.). Godine 2022. je nagrađen FER-ovom godišnjom nagradom za znanost a 2020. je godine nagrađen Nagradom Hrvatske sekcije IEEE za izniman inženjerski doprinos (IEEE Croatia Section Outstanding Engineer Award) za izniman inženjerski doprinos u području pomorske robotike, posebice inovativnih podvodnih robotskih sustava i autonomnih površinskih vozila. Nagrađen je godišnjom Državnom nagradom za znanost za 2015. godinu. te je 2013. primio nagradu Hrvatske akademije tehničkih znanosti “Vera Johanides” mladom znanstveniku za uspjehe u području istraživanja.