
Odjel za menadžment u tehnologiji i inženjerstvu


IEEE Hrvatska sekcija Odjel za menadžment u inženjerstvu poziva Vas na predavanje:
“Primjena Lean principa u upravljanju portfeljem projekata (ili kako do Lean PMO-a?)" ”
koje će održati mr.sc. Krešimir Musa (CROZ).
Predavanje će se održati u utorak 26. ožujka 2013. godine u 16 h u Sivoj vijećnici FER-a. Više informacija o temi predavanja i predavaču pročitajte u nastavku vijesti.
Upravljanje portfeljem projekata kritična je točka bilo koje projektne organizacije. U njoj se presijecaju pitanja upravljanja raspoloživim ljudskim resursima, prioritizacije projekata, upravljanja financijskim tokovima na projektima, upravljanja eskalacijama itd. Ova pitanja su, naravno, generička i nisu specifična za pojedinu industriju unutar koje se događaju projekti. Slijedom te činjenice struka se sve više okreće prema lean management principima, poteklim inicijalno iz autoindustrije, kako bi se u takvom pristupu potencijalno pronašla rješenja za tipične probleme upravljanja portfeljem projekata.
Predavanje će ponuditi odgovore na pitanja: Možemo li u projektnoj organizaciji postići zadovoljavajuću razinu inovativnosti? Kako pomiriti inovativnost i "svakodnevni" posao? Kako postići optimalnu (ne maksimalnu!) iskorištenost ljudskih resursa dostupnih unutar portfelja projekata? Kako postići adekvatnu razinu transparentnosti unutar portfelja? Kako smanjiti "smeće" (engl. waste) u "proizvodnji" (tj. realizaciji projekata)?
Lean način razmišljanja (engl. lean thinking) usmjerava nas prema odgovorima na ova pitanja. Zato ćemo se u predavanju osvrnuti na razlike između tradicionalnog pristupa upravljanju portfeljem projekata i koncepta Lean/Agile PMO-a.
Tradicionalni pristup upravljanju portfeljem projekata temelji se na konceptima maksimalne iskorištenosti resursa ("maximize utilization"), kontrole kroz ključne točke ("control through milestones") i izvještavanje, te dugoročnom planiranju. Primjenom Lean principa u upravljanju portfeljem projekata pokušavamo fokus prebaciti na upravljanje tokom, uvođenje ograničenja ("Work In Progress limits") na broj aktivnosti (projekata?) koje se mogu simultano izvoditi, te na kontinuirano učenje i unapređenje unutar portfelja. Primjena Kanban metode jedan je od načina uvođenja Lean principa u upravljanje portfeljem projekata, te ćemo ovu metodu posebno obraditi.
Krešimir Musa je diplomirao i magistrirao na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. U dosadašnjem tijeku karijere bavi se projektima razvoja softvera, u različitim ulogama, od razvojnog inženjera pa do upravljanja portfeljem projekata. Posjeduje veliko praktično iskustvo u primjeni agilnih i iterativnih metodologija razvoja softvera, te je također veliki dio svoje karijere posvetio realizaciji projekata temeljenih na načelima servisno orijentirane arhitekture i automatiziranog upravljanja poslovnim procesima. Trenutno zaposlen u tvrtci CROZ, na mjestu direktora konzultantskih i implementacijskih usluga. Na ovoj poziciji, između ostalog, odgovoran je i za upravljanje portfeljem projekata. Jedan je od suosnivača udruge Agile Croatia, te je trenutno angažiran kao tajnik Udruge.