Odjel industrijske primjene i Odjel za elektroenergetiku 9. ožujka 2012. u 14 h u Sivoj Vijećnici organizirao je predavanje
Napredna mjerenja u uvjetima otvorenog tržišta električne energije u Republici Hrvatskoj
Predavači su bili Vedran Gaće i Marin Bošković, HEP-ODS d.o.o., a predavanju je nazočilo 60 ljudi.
Više informacija o predavanju, životopise predavača te slike s predavanja možete naći u nastavku obavijesti.
Liberalizacija tržišta električne energije i energetski zakoni su osnovni pokretači uvođenja naprednih mjernih sustava električne energije. Strateški cilj Europske Unije je do 2020. godine poboljšati energetsku učinkovitost za 20%, povećati udio obnovljivih izvora energije za 20% te smanjiti emisiju stakleničkih plinova za 20% uz osiguranje pouzdane opskrbe energijom, održivi razvoj te konkurentnost u smislu razvoja internog tržišta električne energije. Važan alat za ostvarenje navedenih ciljeva predstavljaju napredni mjerni sustavi. S vremenom su se mjerni sustavi razvijali sukladno zahtjevima tržišta električne energije i regulative te se njihov razvoj kretao od sustava za automatsko očitanje brojila u literaturi poznatijim kao AMR sustavi, preko sustava za automatsko upravljanje brojila (AMM sustavi) pa sve danas do infrastrukture za automatsko upravljanje brojilima, AMI.
Predavanje će obuhvatiti slijedeća područja:
-
Trenutno stanje tržišta električne energije u Hrvatskoj (10 min)
-
Zakonska podloga za uvođenje naprednog mjerenja ( 5 min)
-
Opis sustava očitavanja daljinskog očitavanja naprednih brojila u HEP ODS-u (12 min)
-
Aktualni pilot projekti vezani uz napredno mjerenje (3 min)
-
Demonstracija daljinskog očitanja brojila te pristup mjernim podacima preko web portala (15 min)
Životopisi predavača:
Vedran Gaće, dipl. ing. rođen je u Metkoviću 1976. godine, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao je 2001. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, smjer automatika.
Po završetku studija zaposlilo se u Končar KET-u gdje je radio na sustavima automatske regulacije motornih pogona. Godine 2004. prelazi u tvrtku Energocontrol Zagreb gdje radi na sustavima za nadzor i upravljanje na elektroenergetskim postrojenjima, uzbudnim sustavima na sinkronim generatorima te na implementaciji sustava za daljinsko očitavanje brojila. Godine 2008. prelazi u HEP ODS gdje i danas radi na razvoju sustava daljinskog očitavanja brojila, definiranju strategije brojila, te na predviđanju potrošnje. Sudjeluje u definiranju i implementaciji pravila vezanih uz tržište električne energije.
Marin Bošković, dipl. ing. rođen je u Dubrovniku 1983. godine, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao je 2007. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, smjer elektroenergetika, usmjerenje energetski sustavi. Trenutno pohađa poslijediplomski specijalistički studij Poslovno upravljanje – MBA na Ekonomskom fakultetu u Zagreb.
Zaposlen je u HEP-ovoj tvrtki kćeri HEP-Operator distribucijskog sustava u Sektoru za gospodarenje mrežom i informatičku potporu.
Uže područje interesa su mu strategija brojila, analiza sustava za daljinsko očitavanje brojila, predviđanje potrošnje i izračun gubitaka. Aktivno sudjeluje u definiranju novih procesa na tržištu električne energije, poput promjene opskrbljivača, izračuna ostvarenja pojedinog opskrbljivača i uravnoteženja elektroenergetskog sustava.
Autor je nekoliko stručnih i znanstvenih radova iz područja tržišta električne energije RH.



