Odjel za sustave, čovjeka i kibernetiku

Integracija teorija komunikacija, upravljanja, kibernetike, stohastike, optimizacije i strukture sustava u cilju stvaranja cjelovite teorije sustava; (2) razvoj sustava inženjerske tehnologije uključujući probleme metoda definiranja, modeliranja, simulacije, provjere sustava te tehnika oblikovanja sustava; (3) primjena gore navedenog na sklopovlje i programsku podršku pri analizi i osmišljavanju bioloških, ekoloških, sociološko-ekonomskih i operacijskih sustava čovjek-stroj.

Vodstvo odjela
Mandat do 31. 12. 2025.
 
Damir Blažević
predsjednik
 
Tomislav
Keser
dopredsjednik

RADIOAMATERSKE SATELITSKE KOMUNIKACIJE

Odjel za sustave, čovjeka i kibernetiku i Odjel za pouzdanost IEEE Hrvatske sekcije u suradnji s Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek

pozivaju Vas na predavanje pod naslovom

RADIOAMATERSKE SATELITSKE KOMUNIKACIJE

koje će održati (on-line)

Željko Ulip, dipl.ing.

ŠC za strojarstvo i elektrotehniku, Zagreb

 

dana 19. travnja 2022. s početkom u 11:30 sati

Sažetak:

U uvodnom dijelu predavanja daje se kratki pregled povijesti razvoja radioamaterskih satelita. Predočuju se oblici i značajke pojedinih vrsta satelitskih orbita. Daje se opis principa rada radijskih transpondera na satelitu s obzirom na modulacijske postupke. Slijedi pregled opreme (prijamnici, odašiljači i antenski sustavi) potrebne za uspostavu radijskih veza putem satelita. Opisani su načini praćenja položaja satelita  u prostoru i vremenu. Daju se zvučni primjeri govornih i telemetrijskih signala primljenih sa satelita. Naznačeni su planovi za nove projekte na području radioamaterskih satelitskih komunikacija, te planovi za izradu satelita u Hrvatskoj.

 

Životopis:

Srednjoškolsko stručno obrazovanje završava 1971. godine u Školskom centru za strojarstvo i elektrotehniku na smjeru slaba struja u Zagrebu, Klaićeva 7. Iste godine upisuje ETF Sveučilišta u Zagrebu. Diplomira na Zavodu za radiokomunikacije ETF-a s temom „Logaritmičko međufrekvencijsko pojačalo“ (mentor prof.dr. Ervin Zentner). Na istom zavodu magistrira s temom „Analiza pokretnog radiotelefonskog sustava temeljenog na ćelijskoj strukturi zona pokrivanja“ (mentor prof.dr. Ervin Zentner).

Nakon diplomiranja 1976. počinje raditi u Elektrotehničkom institutu Rade Končar na industrijskoj elektronici, prvenstveno za aplikacije u rudnicima. Rad u struci nastavlja u tvornici RIZ Telekomunikacijski uređaji na poslovima razvoja radijskih uređaja u VHF i UHF frekvencijskom području, a nakon toga na njihovoj eksploataciji, montaži i održavanju u Ministarstvu unutarnjih poslova.

Prelazi u energetski sektor (INA Naftalin i kasnije Plinacro) radeći na mikrovalnim linkovima i radijskim sustavima za daljinski nadzor, upravljanje i prikupljane podataka na magistralnim plinovodima. Deset godina radi kao honorarni asistent na Fakultetu prometnih znanosti na kolegiju Zrakoplovne radijske komunikacije.

Radioamaterizmom se počeo baviti 1965. godine, a satelitskim komunikacijama bavi se od 1973. godine sve do danas.

 

Informacije za pristup:

https://us06web.zoom.us/j/86841151498?pwd=VXZ2Z2NpajJuNFc0dHlIYVJQaVBZQT09

Meeting ID: 868 4115 1498
Passcode: 406605

Autor: Tomislav Keser
Popis obavijesti

Predavanja u 2009. godini

Predavanje: "Vjetroelektrane i gospodarski razvoj"

 

U organizaciji Elektrotehničkog fakulteta Sveučilišta u Osijeku i Odjela SMC Hrvatske sekcije IEEE dana 10. veljače 2009. godine održano je predavanje

 

"Vjetroelektrane i gospodarski razvoj"

prof.dr.sc. Stjepan Car
KONČAR Institut za elektrotehniku d.d.

 

Predavanje je održano u u Vijećnici Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku, Kneza Trpimira 2b.

 

Sažetak predavanja:

U Hrvatskoj se očekuje znatno povećanje korištenja obnovljivih izvora električne energije, a posebno energije vjetra i vode. Dva glavna makroekonomska pokazatelja Hrvatske izražena velikim budžetskim deficitima i vrlo visokom stopom nezaposlenosti mogu se bitno ublažiti razvojem i domaćom proizvodnjom opreme za korištenje obnovljivim izvorima. Hrvatska elektroindustrija ima veliku tradiciju i bitne reference diljem svijeta u gradnji hidroelektrana, a na području vjetroelektrana stiče izgradnjom i
radom prvog vjetroagregata "KONČAR" na Pometenom brdu u zaleđu Splita. Hrvatsko tržište važno je ne samo za stjecanje referenca domaćih tvrtki nego i za uključivanje na domaće tržište s potencijalom od oko 1 milijardi EUR, kao i na globalno tržište s porastom u duljem vremenskom periodu od preko 20%.
U izlaganju će biti izneseni svjetski trendovi na području obnovljivih izvora s naglaskom na vjetroelektrane, kao i obrađena različita tehnička rješenja vjetroagregata. Također će biti prezentirani rezultati višegodišnjih primijenjenih istraživanja i razvoja domaćeg vjetroagregata za gradnju vjetroelektrana.

O predavaču:

Prof.dr.sc. Stjepan Car diplomirao je elektrotehniku na Sveučilištu u Zagrebu 1972. godine i stekao akademsko zvanje doktora tehničkih znanosti iz područja elektrotehnike 1979. godine. Završio je niz kraćih i dužih seminara iz poslovnog upravljanja i ekonomije u zemlji i inozemstvu. Nakon diplomiranja zaposlio se u Institutu KONČAR-a gdje je radio na istraživačkim i razvojnim zadacima te postao članom Uprave KONČAR Elektroindustrija d.d. za područje korporativnog razvoja i poslovno područje industrije. Od 1998. obnaša dužnost predsjednika Uprave društva KONČAR  Institut za elektrotehniku d.d. Niz godina predavao je na Veleučilištima u Zagrebu, Varaždinu i Rijeci, a od 2006. predaje na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Zvanje izvanrednog profesora stekao je 2004. godine. Autor je više od 70 objavljenih radova i dva patenta iz područja asinkronih strojeva. Član je Tehnologijskog vijeća HAZU-a i član Predsjedništva HATZ-a, član povjerenstva fonda Jedinstvo uz pomoć znanja, te predsjednik Ocjenjivačkog suda inovacija u Zagrebu i član međunarodnog žirija za ocjenu inovacija u Genevi.

Opširnije informacije mogu se pročitati u izvornoj obavijesti o predavanju.