Odjel za sustave, čovjeka i kibernetiku

Integracija teorija komunikacija, upravljanja, kibernetike, stohastike, optimizacije i strukture sustava u cilju stvaranja cjelovite teorije sustava; (2) razvoj sustava inženjerske tehnologije uključujući probleme metoda definiranja, modeliranja, simulacije, provjere sustava te tehnika oblikovanja sustava; (3) primjena gore navedenog na sklopovlje i programsku podršku pri analizi i osmišljavanju bioloških, ekoloških, sociološko-ekonomskih i operacijskih sustava čovjek-stroj.

Vodstvo odjela
Mandat do 31. 12. 2025.
 
Damir Blažević
predsjednik
 
Tomislav
Keser
dopredsjednik

Elektrotehnički fakultet Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku kao domaćin znanstveno-stručnih predavanja, te Hrvatska sekcija IEEE i Odjel za sustave, čovjeka i kibernetiku Hrvatske sekcije IEEE pozivaju vas na predavanje pod naslovom:
 
 
„UPRAVLJANJA PROJEKTIMA – ISKUSTVO VODITELJA PROJEKTA“
 
 
koje će održati mr.sc. Goran Bošković,dipl.ing.el. iz tvrtke Swisslog Ltd, Švicarska,
u utorak 03. travnja 2007. godine s početkom u 13:30 sati
u Vijećnici Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku, Kneza Trpimira 2b.
Obavijest o predavanju
 
Elektrotehnički fakultet Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku kao domaćin znanstveno-stručnih predavanja, te Hrvatska sekcija IEEE i Odjel za sustave, čovjeka i kibernetiku Hrvatske sekcije IEEE pozivaju vas na predavanje pod naslovom:
 
 
„UPRAVLJANJA PROJEKTIMA – ISKUSTVO VODITELJA PROJEKTA“
 
 
koje će održati mr.sc. Goran Bošković,dipl.ing.el. iz tvrtke Swisslog Ltd, Švicarska,
u utorak 03. travnja 2007. godine s početkom u 13:30 sati
u Vijećnici Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku, Kneza Trpimira 2b.
 
 
KRATKI SADRŽAJ PREDAVANJA
 
Predavanje je namjenjeno svima koji žele dobiti osnovna znanja o upravljanja projektima u industrijskim i tehnološkim gospodarskim subjektima, kao i zainteresiranim studentima i nastavnicima tehničkog i/ili ekonomskog fakulteta.
 
Upravljanje projektima odlikuje se zajedničkim elementima neovisno o vrsti projekta koji se izvodi. Zbog toga se može govoriti o općim elementima upravljanja projektima. Predavanje donosi kratki pregled sustavnog upravljanja projektima. Temeljeno na dugogodišnjem iskustvu predavača u međunarodnim projektima multinacionalnih korporacija, predavanje osvjetljava temu iz perspektive izvođenja projekata.
 
Predavanje će ukratko objasniti slijedeće teme:
definicija projekta
- faze projekta
- organizacija projektnog tima
- uloge, zadaci, odgovornosti i ovlasti pojedinih članova tima
- funkcije i procesi
- upravljanje troškovima
- upravljanje kvalitetom
- procesi odlučivanje
- rizici i njihovo minimiziranje tijekom izvođenja projekta
- upravljanje nabavom u projektu
- komunikacije unutar tima i prema vani
- funkcioniranja projektnog tima
kako postati voditelj projekta 
 
Predavanje traje 1 sat. Na kraju predavanje postoji mogućnost za pitanja i odgovore te razmjenu ideja i iskustava o temi predavanja.
 
 
ŽIVOTOPIS PREDAVAČA
 
Goran Bošković, rođen je u Mostaru 1954. godine. Nakon Gimnazije završio je Elektrotehnički fakultet u Zagrebu, smjer Elektronika, usmjerenje Automatizacija, (diplomski rad obranjen u prosincu 1976). Na poslijediplomskom studiju Sveučilišta u Zagrebu, smjer Tehnika i ekonomika automatizacije obranio magistarski rada u lipnju 1983.
Radio je u Hidroelektranama na Neretvi (Mostar), Tehnozavodu (Zagreb) i Končar – Industrijska Elektronika kao inženjer-projektant za upravljanje hidroelektranama. 1985 odlazi u Švicarsku u firmu Brown Boveri & Cie. gdje je radio kao inženjer-projektant za upravljanje elektranama. Nakon toga prelazi u Asea Brown Boveri i ABB Power Generation Ltd gdje je radio kao voditelj projekta i rukovoditelj voditelja projekata. U ABB Alstom Power Ltd radio je kao voditelj projekta na razvoju novih tipova elektrana. Kao Senior Purchasing Manager, Key Comodity Manager i Project Procurement & Logistics Manager radio u francuskom tehnološkom koncernu Alstom (Switzerland) Ltd. Od 2005 radi kao Lead Buyer u firmi Swisslog Ltd u Švicarskoj.
Tijekom obavljanja gore navedenih funkcija, radio je na vodećim poslovima u USA, Meksiku, Japanu, Italiji, Siriji, Jordanu, Taiwanu, Filipinima, Indiji, Nigeriji, Velikoj Britaniji, NR Kini, Saudijskoj Arabiji, Francuskoj, Švicarskoj, Švedskoj, Španjolskoj, Njemačkoj, Hong Kongu, Brazilu, ...
Od 1989 u svim firmama u statusu kadra razlicitih nivoa.
Odgovarajući potrebama posla, usavršavao se iz područja upravljanje projektima, nabave, upravljanja firmom, poslovanja firme, radnih tehnika, strukovnog školovanja (digitalni distributivni sustavi raznih generacija).
Od 2003. držao mnogobrojna predavanja, seminare i radionice na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Zagreb, Veleučilištu u Karlovcu, Tehnološko-inovacijskom centru Rijeka, Fakultetu organizacije i informatike Varaždin kao i na MIPRO 2005. Teme predavanja su: Upravljanje projektima (hrvatski i engleski jezik), Upravljanje složenim projektima, Upravljanje rizicima, Voditelj projekta, e-nabava kao i o međunarodnim ugovorima. 
Autor: gmartinovic
Popis obavijesti

Predavanja u 2009. godini

Predavanje: "Vjetroelektrane i gospodarski razvoj"

 

U organizaciji Elektrotehničkog fakulteta Sveučilišta u Osijeku i Odjela SMC Hrvatske sekcije IEEE dana 10. veljače 2009. godine održano je predavanje

 

"Vjetroelektrane i gospodarski razvoj"

prof.dr.sc. Stjepan Car
KONČAR Institut za elektrotehniku d.d.

 

Predavanje je održano u u Vijećnici Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku, Kneza Trpimira 2b.

 

Sažetak predavanja:

U Hrvatskoj se očekuje znatno povećanje korištenja obnovljivih izvora električne energije, a posebno energije vjetra i vode. Dva glavna makroekonomska pokazatelja Hrvatske izražena velikim budžetskim deficitima i vrlo visokom stopom nezaposlenosti mogu se bitno ublažiti razvojem i domaćom proizvodnjom opreme za korištenje obnovljivim izvorima. Hrvatska elektroindustrija ima veliku tradiciju i bitne reference diljem svijeta u gradnji hidroelektrana, a na području vjetroelektrana stiče izgradnjom i
radom prvog vjetroagregata "KONČAR" na Pometenom brdu u zaleđu Splita. Hrvatsko tržište važno je ne samo za stjecanje referenca domaćih tvrtki nego i za uključivanje na domaće tržište s potencijalom od oko 1 milijardi EUR, kao i na globalno tržište s porastom u duljem vremenskom periodu od preko 20%.
U izlaganju će biti izneseni svjetski trendovi na području obnovljivih izvora s naglaskom na vjetroelektrane, kao i obrađena različita tehnička rješenja vjetroagregata. Također će biti prezentirani rezultati višegodišnjih primijenjenih istraživanja i razvoja domaćeg vjetroagregata za gradnju vjetroelektrana.

O predavaču:

Prof.dr.sc. Stjepan Car diplomirao je elektrotehniku na Sveučilištu u Zagrebu 1972. godine i stekao akademsko zvanje doktora tehničkih znanosti iz područja elektrotehnike 1979. godine. Završio je niz kraćih i dužih seminara iz poslovnog upravljanja i ekonomije u zemlji i inozemstvu. Nakon diplomiranja zaposlio se u Institutu KONČAR-a gdje je radio na istraživačkim i razvojnim zadacima te postao članom Uprave KONČAR Elektroindustrija d.d. za područje korporativnog razvoja i poslovno područje industrije. Od 1998. obnaša dužnost predsjednika Uprave društva KONČAR  Institut za elektrotehniku d.d. Niz godina predavao je na Veleučilištima u Zagrebu, Varaždinu i Rijeci, a od 2006. predaje na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Zvanje izvanrednog profesora stekao je 2004. godine. Autor je više od 70 objavljenih radova i dva patenta iz područja asinkronih strojeva. Član je Tehnologijskog vijeća HAZU-a i član Predsjedništva HATZ-a, član povjerenstva fonda Jedinstvo uz pomoć znanja, te predsjednik Ocjenjivačkog suda inovacija u Zagrebu i član međunarodnog žirija za ocjenu inovacija u Genevi.

Opširnije informacije mogu se pročitati u izvornoj obavijesti o predavanju.