Odjel za obrazovanje

Obrazovne metode, tehnologije, instrukcijski materijali, obrazovni i profesionalni razvojni programi, dobra obrazovna praksa te popularizacije u području elektrotehnike, računarstva i drugih disciplina u području interesa IEEE-a.

Sva dosadašnja predavanja (materijale i snimke) možete naći uz desni rub ekrana, dolje u:  "Repozitorij" pod "Održana predavanja"

----------------------------------------------------------------------------------------------

The IEEE approved Education Society's FIELD OF INTEREST is: "the theory and practice of education and educational technology involved in the effective delivery of domain knowledge of all fields within the scope of interest of IEEE".

All lectures held so far can be found along the right side of the screen, down under:  "Repozitorij" -> "Održana predavanja"

Vodstvo odjela
Mandat do 31. 12. 2025.
Juraj Petrović
predsjednik
Predrag Pale
dopredsjednik

Predavanje: "Što i kako raditi s...

Odjel za obrazovanje Hrvatske sekcije IEEE poziva vas na predavanje

 

"Što i kako raditi s mladima, motiviranim za inženjerstvo – 40 godina iskustva."

koje će održati Branimir Makanec, dipl. ing.

pionir novih obrazovnih tehnologija u Hrvatskoj

Počasni predsjednik Zagrebačkog Računalskog Saveza (ZRS),

Predsjednik udruge za poticanje darovitosti djeteta "Bistrić

 

u ponedjeljak, 15. prosinca 2014. u 18 sati u Sivoj vijećnici
Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.

Predavanje će se moći pratiti i putem Interneta na adresi mms://mediaserver.lss.hr/IEEE-E25

Predavanje i diskusija nakon njega tražit će odgovore na pitanja o društvenom angažmanu i radu s motiviranim mladima i prije studija inženjerstva.

 Branimir Makanec govoriti će o svojih 40 godina iskustva u radu s mladima te dotaknuti pitanja poput:

  • zašto je odabrao raditi s mladima, nasuprot svoje izumiteljske karijere
  • s kakvim se preprekama suočavao
  • kako ih je rješavao
  • što je mladima bilo najvažnije
  • gdje su i što rade sada ti mladi
  • što ga je najugodnije iznenadilo u cijelom tom poduhvatu
  • što misli da je danas isto u odnosu na njegove napore nekad, a što je različito
  • što danas radi, zašto i kako
  • i što misli da bismo svi morali raditi kao najvažnije

Branimir Makanec već je kao student održao nekoliko referata o umjetnoj inteligenciji na međunarodnim simpozijima JUREMA, a na području razvoja informatičke djelatnosti u Hrvatskoj aktivan je još od studentskih dana kada je ne Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu 1952. godine osnovao društvo studenata (uglavnom demonstratora ETF-a) pod nazivom “Grupa kibernetičara”. U okviru ove sekcije izrađen je 1953 godine prvi autonomni čovjekoliki robot načinjen u našoj zemlji koji je imao i veći broj javnih nastupa.U oviru diplomske radnje načinio je prvo računalo sa vanjskim programiranjem u tadašnjoj Jugoslaviji koje je se na Pedagoškoj akademiji u Zagrebu godinama koristilo u izradi programa za individualnu nastavu pomoću kompjutera.

 

Uz ime Branimira Makanca vezuju se još neke značajne akcije. 1964 godine je projektirao i izveo prvu elektroničku (feed-back) učionicu za frontalnu programiranu nastavu u našoj zemlji kao glavni inženjer u Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Vinogradskoj ulici. Ovu je učionicu kasnije, postavši nastavnik na Pedagoškoj akademiji u Zagrebu, tamo instalirao, pa se sa njom izvodila nastava za nekoliko generacija naših pedagoških radnika. Danas se ova učionica, prva takove vrste u Europi, nalazi u zagrebačkom Školskom muzeju kao izložak.

Nakon povratka sa specijalizacije na području nastave pomoću kompjutora u SAD, kao republički prosvjetni savjetnik osnovao je 1968 godine poznati zagrebački Multimedijski centar na Trgu maršala Tita 3 gdje je instalirao i prvi kompjutorski time-sharing sustav u našoj zemlji (namijenjen isključivo NENUMERIČKIM primjenama - nastavi, učenju i informiranju), Hewlett-Packard 2000. Centar je uz svestranu podršku pokojnog Dr Bože Težaka, direktora Referalnog centra zagrebačkog sveučilišta organiziran kao javna ustanova, tako da je kroz njega u slijedeća dva desetljeća prolazilo oko 10.000 djece i omladine godišnje koja su u njemu stekla osnovnu informatičku pismenost, ali su i mnoga od te djece postali kasnije naši najbolji programeri, čak i u svjetskim razmjerima (zbog poznatih prilika u jugokomunizmu na žalost većina danas živi u inozemstvu). 

 

Kao republički prosvjetni savjetnik za suvremenu nastavnu tehnologiju, Branimir je Makanec organizirao veliki broj savjetovanja, seminara i predavanja o primjeni računala u obrazovanju, patentirao sistem komunikatora za frontalnu programiranu nastavu koji se proizvodio za potrebe naših škola u slovenskoj tvornici “Rog”, kao i stroj za individualnu programiranu nastavu “Ines”. Projektirao je i izveo oko 15 feed-back učionica u raznim gradovima tadanje Jugoslavije. Nakon što je uprava Zavoda za prosvjetno-pedagošku službu odbila produljenje ugovora sa Referalnim centrom o daljnjem financiranju Multimedijskog centra, zahvaljuje se na savjetničkoj službi i prelazi u poduzeće “Ivasim” kao šef razvoja. Na tom radnom mjestu projektira naše prvo personalno računalo “Ivel Ultra” namijenjeno primjeni u obrazovnim organizacijama. Posredstvom Zajednice za financiranje srednjeg obrazovanja oko 1000 ovih računala bilo je tada instalirano u našim srednjim školama, ali je kasnije opremanje škola zbog birokratske blokade sustava financiranja prestalo, a namjenska je sredstva za opremanje škola “pojela” inflacija. Makanec prelazi u tadanje narodno sveučilište “Moša Pijade” gdje osniva Informatičku školu i počinje održavanje tečajeva za sustavno obrazovanje nastavnika za primjenu računala u obrazovanju.

Na temelju ugovora sa Ministarstvom kulture i prosvjete organizira i održava veći broj jednotjednih tečajeva za nastavnike u raznim gradovima Hrvatske u svim školama koje se opremaju kompjutorskim učionicama. Nakon što je Ministarstvo prosvjete prestalo sa organizacijom sustavnog informatičkog obrazovanja nastavnika, 1993 godine odlazi u mirovinu. Od 1992. do 1996. god. piše za stalnu rubriku “Računala u obrazovanju” časopisa “Byte”.

 

 Ing Branimir Makanec dobitnik je mnogih priznanja za suradnju s organizacijama tehničke kulture, a 1984 godine uručena mu je plaketa “Informatika” za zasluge na području promicanja informatičke kulture u našoj sredini. Organizirao je i trajno održavao prvi web server osnovnih i srednjih škola http://skola.sys.hr. Dobitnik je državne nagrade za životno djelo "Faust Vrančić" za 1997. godinu, nagrade za životno djelo Zagrebačke zajednice tehničke kulture "Dr.Oton Kučera" za 2001 godinu, kao i nagrade za životno djelo "Dr. Albert Bazala" za 2002. godinu.

Autor: Predrag Pale
Popis obavijesti

Repozitorij

Forum

Sortiraj prema: naslovu | vremenu zadnjeg odgovora | vremenu otvaranja teme
Naslov Odgovori Zadnji odg.
Aktivnosti odjela
Ovdje diskutiramo što sve odjel može i treba raditi.
1 9. 9. 2014. u 22:50
Buduća predavanja
Ovdje predlažemo buduća predavanja i predavače
1 9. 9. 2014. u 22:53
Okrugli stolovi
Ovdje predlažemo teme i sudionike okruglih stolova
1 9. 9. 2014. u 22:56
Razno
A ovo je za sve ostalo :)