Odjel za elektroenergetiku
Područje djelovanja Odjela za elektroenergetiku uključuje planiranje, istraživanje, razvoj, oblikovanje, primjenu, gradnju, instalaciju i stavljanje u funkciju aparature, opreme, strukture, materijala i sustava za pouzdanu i ekonomičnu proizvodnju, prijenos i distribuciju, pretvorbu, mjerenje i upravljanje električnom energijom. Uključuje razvoj inženjerskih standarada, pružanje informacija i uputstava javnosti i zakonodavcima, kao i tehničko-znanstvene, edukacijske i druge aktivnosti koje pridonose području električne energije ili koriste tehnike ili proizvode vezane uz dato područje.

Udruga Alumni FER u suradnji s Odjelom za elektroenergetiku Hrvatske sekcije IEEE pozivaju vas na predavanje:
Od Pariza do +2C i još ponešto …
koje će održati prof. dr. sc. Slavko Krajcar,
15. studenoga 2017. godine, u 17 sati,
u Sivoj vijećnici Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.
Više informacija o predavanju i predavaču pročitajte u nastavku obavijesti ili na stranicama AMAC-Alumni FER.
Sažetak predavanja
Pariški sporazum globalni je sporazum o klimatskim promjenama koji je u prosincu 2015. postignut u Parizu. Sporazum uključuje plan djelovanja svih članica UN-a i ima za cilj globalno zatopljenje, do 2100. godine, ograničiti na dogovorenu razinu. Obuhvaća razdoblje od 2020. nadalje. Elementi su Pariškog sporazuma: Porast prosječne svjetske temperature zadržati na razini od +2°C, u usporedbi s predindustrijskim razinama, ali i ulagati napore da se taj porast možebitno ograniči i na +1,5°C; Vlade su se za Parišku konferenciju dale nacionalne planove klimatskog djelovanja za smanjivanje emisija; vlade su se složile da će svakih pet godina izvješćivati o svojim doprinosima; Također su prihvatile da će se izvještavati međusobno, kao i javnost, o tome kako napreduju u provedbi svojih ciljeva kako bi se osigurala transparentnost i nadzor; Dogovoreno je, nadalje, da će EU i ostale razvijene zemlje financirati aktivnost protiv klimatskih promjena kako bi zemljama u razvoju pomogle da izgrade otpornost na učinke klimatskih promjena. EU si je, kao predvodnica u ostvarenju ciljeva, zadala nove ciljeve. Svi su ciljevi opisani u dokumentu nazvanim Energetska unija (eng. Energy Union), a poznati su i pod nazivom 40+27+30 (umjesto prethodno znanih 20+20+20). EU je već započela s donošenjem implementacijskih planova za ostvarenje tih ciljeva. Cijeli se proces opisuje s five D's (pet D) (Decarbonisation, Democracy, Digitisation, Diversification and Disruption). Nova uloga obrazovanja te istraživanja i inovacija prepoznata je od svih dionika procesa ka važna karike u lancu. I još ponešto ...
O predavaču
Prof. dr. sc. Slavko Krajcar, rođen 1951. godine u Krajcar brijegu (Žminj), redoviti je profesor u trajnom zvanju na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska. Kao nastavnik radi ili je radio na predmetima: Energetska elektrotehnika, Razvod električne energije, Rasklopna postrojenja (Električna postrojenja), Elektrane, Električna rasvjeta, Niskonaponske mreže i instalacije, Razdjelne mreže i instalacije, Modeli izgradnje EES-a u liberaliziranim uvjetima, Uvod u teoriju tržišta energentima, Ekonomija u energetici, na preddiplomskim i diplomskim te Specifičnosti električna postrojenja, Planiranje razdjelnih mreža, Modeliranje odnosa na tržištu električne energije i Planiranje distribucijskih sustava na doktorskom studiju. Šire mu je znanstveno područje energetika, a uže planiranje razdjelnih mreža, ekonomija u energetici te modeliranje odnosa na tržištu električne energije. Rezultat je rada preko sto objavljenih znanstvenih, stručnih radova i studija. Vodio je brojne razvojno-istraživačke projekte, od kojih se mnogi primjenjuju u praksi. Vodio je više međunarodnih projekata i bio je ekspert UNIDO-a u području racionalnog korištenja električne energije. Bio je voditelj i jedan je od autora bijele i zelene knjige Strategije energetskog razvitka RH. Također je jedan od autora Nacionalnog programa energetske učinkovitosti RH. Osim nastavne, znanstvene i stručne djelatnosti, sudjelovao je i u mnogim drugim aktivnostima. Bio je predstojnik Zavoda za visoki napon i energetiku FER-a u dva mandata. Bio je dekan Fakulteta u dva mandata. Bio je član Senata Sveučilišta u četiri mandata. Bio je predsjednik ili član mnogih upravnih ili nadzornih odbora te drugih tijela u RH. Bio je član Nacionalnog vijeća za konkurentnost. Utemeljitelj je i dugogodišnji voditelj škole Diploma Study in Management te stručnog studija Training Centre for Energy Trading pri Fakultetu elektrotehnike i računarstva. Član je IEEE, CIGRE, CIRED, HATZ (trenutno član Uprave Hrvatske akademije tehničkih znanosti). Bio je i predsjednik Čakavskog sabora u dva mandata. Izdao je dvije zbirke pjesama. (Više na http://www.fer.unizg.hr/slavko.krajcar.)
Forum
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PES odjel Hrvatske sekcije IEEE dodjeljuje godišnju nagradu za izvanrednog inženjera (Outstanding Engineer Award). Nagradu odobrava središnjica IEEE Power and Energy Society iz SAD-a koja izrađuje plaketu za dobitnike. U nastavku je popis svih dosadašnjih dobitnika nagrada:
- 2023. Matija Zidar: "For the contribution in the field of planning and optimization of power systems including energy storage and integration of renewable energy sources"
- 2022. Mateo Beus: "For the contribution of new and innovative real-time power regulation controller of the hydro power plant turbine"
- 2021. Ivan Višić: "For the contributions of forming new and innovative generator protection based on direct load angle measurement"
- 2020. Renata Rubeša: "For the contributions in the field of reactive power optimization in the transmission systems"
- 2019. Juraj Havelka: "For the contributions in the field of power system protection and supervision"
- 2018. Hrvoje Pandzic: "For the contributions in the field of battery storage systems integration, planning and operation"
- 2017. Igor Ivanković: "For the contributions in the field of advanced power system protection and monitoring"
- 2016. Slavko Vujević: "For contributions in the field of numerical modelling of electromagnetic phenomena"
- 2015. Stjepan Sučić: "For contributions in the field of standards-based smart grid communications"
- 2014. Srete Nikolovski: "For contribution in the fileld of power system reliability"
- 2013. Miljenko Brezovec: "For contributions in the field of hydro power plants modeling"
- 2012. Tomislav Plavšić: "For contributions in the field of voltage and reactive power control"
- 2011. Matislav Majstrović: “For a distinguished career of engineering leadership in power systems modeling and analysis”
- 2010. Davor Grgić: “For a distinguished career of engineering leadership in power systems"
- 2009. Tomislav Tomiša: “For a distinguished career of engineering leadership in power systems control and automation”
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IEEE PES Outstanding Volunteer Award – Nagrada istaknutim kolegama, članovima IEES PES-a, za volonterski doprinos radu Odjela za elektroenergetiku dodjeluje se ukoliko u određenoj godini postoji član koji se osobito istaknuo svojim volonterskim doprinosom.
- 2018. Ninoslav Holjevac
- 2017. Danijel Topić
Predavanja
Aktivnosti
Kontakti
Studentski ogranak
Osijek
Ivan Ostheimer
predsjednik
studentskog ogranka PES
Osijek
Matej Žnidarec
dopredsjednik
Danijel Topić
studentski savjetnik
Studentski ogranak
Rijeka
Mislav Selec
predsjednik
studentskog ogranka PES
Rijeka
Ervin Hodžić
dopredsjednik
Vedran Kirinčić
studentski savjetnik
Studentski ogranak
Zagreb
Boris Pećanac
predsjednik
studentskog ogranka PES
Zagreb
Mihaela Stipetić
dopredsjednik
Igor Kuzle
studentski savjetnik