Odjel za elektroenergetiku
Područje djelovanja Odjela za elektroenergetiku uključuje planiranje, istraživanje, razvoj, oblikovanje, primjenu, gradnju, instalaciju i stavljanje u funkciju aparature, opreme, strukture, materijala i sustava za pouzdanu i ekonomičnu proizvodnju, prijenos i distribuciju, pretvorbu, mjerenje i upravljanje električnom energijom. Uključuje razvoj inženjerskih standarada, pružanje informacija i uputstava javnosti i zakonodavcima, kao i tehničko-znanstvene, edukacijske i druge aktivnosti koje pridonose području električne energije ili koriste tehnike ili proizvode vezane uz dato područje.

Cijenjene kolegice i kolege,
Hrvatska sekcija IEEE, projekt "Odnosi s gospodarstvom", te Odjel za elektroenergetiku i Odjel za menadžment u tehnologiji i inženjerstvu imaju zadovoljstvo pozvati vas na Busines Skills radionicu s temom:
Izvoz industrijskog softvera razvijenog u Hrvatskoj,
na kojoj će gostovati dr.sc. Stjepan Sučić, član uprave društva Končar-Digital.
Radionica će se održati na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, u dvorani B4, s početkom u 16:00 sati.
IT sektor je jedan od najznačajnijih izvoznih aduta Hrvatske. Posebni izazovi su u izvoznom tržišnom plasmanu softverskih rješenja koja imaju ulogu upravljanja i nadzora kritičnom infrastrukturom. Podsustavi kritične infrastrukture poput hidroelektrana, vjetroelektrana i transformatorskih stanica uvjetuju primjenu digitalnih rješenja, poznatih pod nazivom industrijski IoT (engl. Internet of Things) koja uvjetuju visoku raspoloživost, stroge zahtjeve za kvalitetu i rad u stvarnom vremenu. U razvoju takvog softvera osim developerskih vještina jako je važna i suradnja developera sa domenskim stručnjacima s kojima timski sudjeluju u stvaranju softverskih IIoT rješenja koja omogućuju sigurnu isporuku električne energije, opskrbu vodom i ostalih energenata. Sa današnjim gostom razgovarat ćemo o izazovima stvaranja novih IIoT rješenja, istraživačko-razvojnim projektima koji omogućuju da se grade napredne elektroenergetske mreže (engl. Smart Grids) i kako koristiti tehnologije nove generacije poput proširene stvarnosti (engl. Augmented Reality) i blockchain rudarenja u kritičnoj infrastrukturi.
Stjepan Sučić je diplomirao 2008. godine a 2013. godine doktorirao na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom studija nagrađen je priznanjem „Josip Lončar“ u akademskoj godini 2005/2006. Dobitnik je nagrade "Končar“ za doktorsku disertaciju koja sadrži istaknuta znanstvena dostignuća iz područja tehničkih znanosti s primjenom u industriji. Nakon završetka fakulteta, zaposlio se u Končaru. Danas radi kao član uprave društva Končar-Digital zaduženog za razvoj industrijskog softvera u kritičnoj i urbanoj infrastrukturi. Sudjelovao je u timu koji je 2019 godine realizirao i certificirao prvi kibernetički sigurni SCADA sustav na svijetu u skladu sa normom IEC 62443. Sudjeluje kao predavač na FER-ovoj vještini „Razvoj programskih rješenja za industrijske IoT-sustave“. Član je međunarodnog tehničkog odbora IEC TC 57, predsjednik HZN/TO 65 (Mjerenje, vođenje i automatizacija industrijskih procesa) i predsjednik studijskog odbora D2 HRO CIGRÉ (Informacijski sustavi i telekomunikacije).
Pozivamo vas da u neformalnom i ugodnom okruženju razgovarate i raspravljate sa Stjepanom, koji je neposredna osoba i pripadnik mlađeg naraštaja menadžmenta u velikom sustavu Končara, koji spaja svoju dugogodišnju tradiciju i prisutnost na mnogim tržištima u svijetu s razvojem utemeljenim na zadnjim tehnološkim dostignućima. Vaš doprinos je presudan za uspjeh ovog događaja, a kao i svaki puta, posebno pozivamo studente da steknu još jedan izravan uvid u tehnološke trendove i s njima povezane poslovne izazove u realnom proizvodnom sektoru gospodarstva.
Ovaj događaj otvoren je za sve članove Sekcije, studente FER-a, odnosno širu stručnu javnost.
Svi ste dobro došli!
Forum
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PES odjel Hrvatske sekcije IEEE dodjeljuje godišnju nagradu za izvanrednog inženjera (Outstanding Engineer Award). Nagradu odobrava središnjica IEEE Power and Energy Society iz SAD-a koja izrađuje plaketu za dobitnike. U nastavku je popis svih dosadašnjih dobitnika nagrada:
- 2023. Matija Zidar: "For the contribution in the field of planning and optimization of power systems including energy storage and integration of renewable energy sources"
- 2022. Mateo Beus: "For the contribution of new and innovative real-time power regulation controller of the hydro power plant turbine"
- 2021. Ivan Višić: "For the contributions of forming new and innovative generator protection based on direct load angle measurement"
- 2020. Renata Rubeša: "For the contributions in the field of reactive power optimization in the transmission systems"
- 2019. Juraj Havelka: "For the contributions in the field of power system protection and supervision"
- 2018. Hrvoje Pandzic: "For the contributions in the field of battery storage systems integration, planning and operation"
- 2017. Igor Ivanković: "For the contributions in the field of advanced power system protection and monitoring"
- 2016. Slavko Vujević: "For contributions in the field of numerical modelling of electromagnetic phenomena"
- 2015. Stjepan Sučić: "For contributions in the field of standards-based smart grid communications"
- 2014. Srete Nikolovski: "For contribution in the fileld of power system reliability"
- 2013. Miljenko Brezovec: "For contributions in the field of hydro power plants modeling"
- 2012. Tomislav Plavšić: "For contributions in the field of voltage and reactive power control"
- 2011. Matislav Majstrović: “For a distinguished career of engineering leadership in power systems modeling and analysis”
- 2010. Davor Grgić: “For a distinguished career of engineering leadership in power systems"
- 2009. Tomislav Tomiša: “For a distinguished career of engineering leadership in power systems control and automation”
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IEEE PES Outstanding Volunteer Award – Nagrada istaknutim kolegama, članovima IEES PES-a, za volonterski doprinos radu Odjela za elektroenergetiku dodjeluje se ukoliko u određenoj godini postoji član koji se osobito istaknuo svojim volonterskim doprinosom.
- 2018. Ninoslav Holjevac
- 2017. Danijel Topić
Predavanja
Aktivnosti
Kontakti
Studentski ogranak
Osijek
Ivan Ostheimer
predsjednik
studentskog ogranka PES
Osijek
Matej Žnidarec
dopredsjednik
Danijel Topić
studentski savjetnik
Studentski ogranak
Rijeka
Mislav Selec
predsjednik
studentskog ogranka PES
Rijeka
Ervin Hodžić
dopredsjednik
Vedran Kirinčić
studentski savjetnik
Studentski ogranak
Zagreb
Boris Pećanac
predsjednik
studentskog ogranka PES
Zagreb
Mihaela Stipetić
dopredsjednik
Igor Kuzle
studentski savjetnik